Marka

ABB
Enea
Energia
RWE
Tauron
GE
Alstom

SIMPAX to jeden z największych w Polsce producent rezystorów o zróżnicowanej mocy począwszy od 50W aż do Mega Watów, a zarazem jeden z najbardziej doświadczonych pod względem technologii produkcji i kapitału inżynierskiego.

Obecna na rynku od 2013 roku marka, powstała w oparciu o doświadczony dział konstrukcyjny spółki "SIMET", która po 30 latach projektowania i produkcji rezystorów zmieniała profil produkcyjny, decydując się na specjalizację w innym obszarze.

"SIMET" z kolei to bezpośredni kontynuator tradycji Wielkopolskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych „WIEFAMEL”*, działającej pod tą nazwą od 1 sierpnia 1964 roku. „WIEFAMEL” powstał decyzją Ministra Przemysłu na bazie upaństwowionych po wojnie prywatnych spółek: Fabryki Kas Pancernych “Bernard Polski i Ska” (1920), Fabryki Wyrobów Blaszanych i Chłodni “Esta-Ra” Stefana Radajewskiego (1919), Emalierni i Wytłaczarnii “Tytan” Leona Bytnera (1921) oraz oddziału “SIEMENS” mającej wówczas główną siedzibę w Gdańsku (1927).

Fabryka Maszyn Elektrycznych „WIEFAMEL”

To przede wszystkim zaplecze technologiczne "SIEMENS", który zajmował się produkcją wyrobów elektrotechnicznych, dało podwaliny rozwoju produkcji tych wyrobów już pod marką „WIEFAMEL”. W okresie międzywojennym, ze względów politycznych “SIEMENS” przerwało produkcję i reaktywowało ją po wybuchu wojny. W okresie okupacji wojennej produkcję prowadzono na 8000 m2 i zatrudniano 300 ludzi. Były to m.in. silniki elektryczne, szafy rozdzielcze, podstacje oraz montaż silników elektrycznych przysłanych z Niemiec.

W okresie działania spółki „WIEFAMEL”, produkcja oporników żeliwnych, fechralowych, drutowych, siatkowych i trakcyjnych stanowiła ok. 20% całej produkcji. Montowano je w urządzeniach dźwigowych, transportowych, przemyśle okrętowym i pojazdach trakcyjnych. Odbiorcami były największe krajowe firmy w tym m.in.: Stocznia Szczecińska i Gdańska, Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich „DALMOR” Huta im. Lenina, Fabryka Wagonów „PAFAWAG”, czy Fabryka Aparatów Elektrycznych „APENA”.

W 1985 roku w rezultacie rządowych decyzji o tworzeniu wyspecjalizowanych zakładów produkcyjnych przeprowadzono relokalizację produkcji, przekazując marce "SIMET" zespół inżynierów, patenty technologiczne oraz urządzenia niezbędne do produkcji rezystorów.

Produkty, prywatnej już dziś, marki SIMPAX reprezentują więc wiedzę, doświadczenie i jakość wielu dekad polskiej myśli technologicznej. Z pełnym przekonaniem możemy dziś powiedzieć, że wiemy więcej niż inni i potrafimy… więcej.To dzięki temu należymy dziś do czołowych producentów rezystorów w Polsce produkujących swoje wyroby do firm z całej Europy. Wśród naszych klientów znajdują się największe światowe marki.

Dziś budujemy już własną tradycję…

Sprawdź dlaczego warto z nami pracować

* źródło: Osiągnięcia Wielkopolskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych „WIEFAMEL” w okresie 50 lat (Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne RSW „PRASA” 1972r.”)

logo

SIMPAX sp. z o.o. 
Grabonóg 76
63-820 Piaski 
tel. +48 65 571 20 60
info@simpax.pl